Методична робота

Сучасні технології формування логіко-математичної компетентності у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Методичні рекомендації

У даний час одним з перспективних підходів до математичного розвитку дитини є орієнтація на математичне моделювання, за допомогою якого діти активно оволодівають побудовою та використанням різного роду предметних, графічних і уявних моделей. Здійснюючи пошук ефективних засобів математичного моделювання з дітьми дошкільного віку, важливо враховувати дослідження А. В. Белошістої, Ж. Піаже щодо специфіки інтелектуального розвитку дітей, генезис числа у дитини, ампліфікації математичного розвитку. Л. С. Виготський, Л. В. Занкова розкрили зв'язок навчання і розвитку. С. Л. Рубинштейн простежив якість процесів аналізу, синтезу, генерації як основу загальних інтелектуальних здібностей. Л. А. Венгер обґрунтував  можливість використання флексагонів як засобу математичного розвитку дітей дошкільного віку. У відповідності з підходом З. А. Михайлової,  технології можна класифікувати за логікою дій, виділяючи :

-  заняття з математичним моделюванням, де вдосконалюються навички розрізання, складання і склеювання  та стимулюється розвиток дитячої творчості ;

- математичні розваги;

- математичні (логічні) ігри, завдання, вправи;

- дидактичні ігри та вправи.

Класифікація технологій математичного моделювання наступна:

1. За теоретико - множинним змістом.

2. За просторовою орієнтацією:

- технології площинного моделювання на базі розрізання прямокутника;

- технології просторового моделювання на базі розрізання прямокутного паралелепіпеда;

- технології просторового моделювання на базі матеріалів, що допускають безперервні деформації;

- технології просторового моделювання на базі орігамі.

Остання група технологій особливо приваблива для дітей дошкільного віку, оскільки  особливість ігрових матеріалів для них полягає в необмежених комбінованих можливостях звичайного аркушу паперу. Якщо брати до уваги, що ідеальний інтелектуальний конструктор повинен складатися з однієї деталі, за допомогою якої створюється нескінченна різноманітність форм, то орігамі - саме такий конструктор. Класичне орігамі не допускає розрізів, склеювання. Проте на основі простого складання, мінімального склеювання і розрізання можна змоделювати цікаві та корисні математичні «іграшки» - флексагони.

Флексагон - «багатокутник, який гнеться» - одна з найпростіших математичних абстракцій. У його основі лежать сенсорні еталони різних форм. При правильній збірці флексагон містить «приховані» поверхні. Перший флексагон був винайдений в 1939 році 23- річним англійським студентом Артуром Стоуном. Флексагони, як засіб математичного моделювання мають такі відмінні риси:

• Економічність. Для виготовлення флексагонів потрібен папір, клей, ножиці та еталони форм.
  • Доступність. При мінімальній допомозі дорослого дитина не тільки знаходить приховані поверхні флексагона, але й моделює флексагони по готовій розробці. При цьому ігрові і пошукові завдання домінують, а засвоєння і закріплення програмних умінь і навичок з елементарної математики стають мотивованими і активними .
  •  Багатоплановий і розвиваючий характер. Флексагони сприяють розвитку дрібної моторики рук, просторової уяви, пам'яті, уваги, терпіння; при спеціально продуманому розфарбовуванні активізують розвиток уявлень по всіх розділах ФЛМП.

Ознайомлення і подальшу роботу з флексогонами, можна здійснювати наступним чином:

- Починаючи заняття з маленькими дітьми по знайомству з флексагоном, необхідно паралельно закріплювати у дітей розрізнення форм, кольорів та їх відтінків, лічбу, просторове орієнтування. Для молодших дошкільників флексагони можуть при правильній збірці відтворювати якийсь предмет, іграшку цікавої форми, з різнокольоровими сторонами. Тому, коли дитина діє з флексагоном, вона мимоволі ускладнює собі пізнавальне завдання, що стимулює розвиток моторики, мислення та отримання позитивного емоційного заряду .

-  Старшим дошкільникам можна запропонувати зібрати флексагони за кольором і відтінками. Дану вправу рекомендується використовувати для розвитку дрібної моторики рук та стимулювання інтелектуальної активності дітей.

Відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти в Україні, слід звернути увагу на наступні аспекти використання флексагонів з дошкільниками на заняттях з формування елементарних математичних уявлень:

• як засіб для порядкової та кількісної лічби;

• як засіб для знайомлення дітей з трикутником, кругом, еліпсом, квадратом, прямокутником, чотирикутниками як з видами геометричних фігур. Флексагони допоможуть знаходити подібності та відмінності фігур, класифікувати їх;

• для освоєння поняття «час». Можна з їх допомогою демонструвати циферблат годинника, зручно показати сезонні явища, дні тижня, місяці . Якщо педагог вирішив використовувати у своїй роботі флексагони, то має сенс познайомити батьків з цією «іграшкою», навчити їх складати такі моделі і моделювати найпростіші флексагони. Якщо цим заняттям захопляться батьки, то посилиться і мотивація дітей.

Отже, використання флексагонів як засобу математичного розвитку дитини показує їх ефективність для вирішення проблеми гармонійного навчання, що, в свою чергу, дозволяє вирішувати широкий спектр завдань, які вимагають високого рівня узагальнення без класичної формалізації. При цьому процес розвитку сенсорики, інтелектуальної культури та творчої активності супроводжується позитивними емоціями дітей за рахунок варіантів "пізнавальної" розмальовки флексагонів . Головною перевагою даного конструктора є те, що він вчить дітей не зупинятися на повторенні чужого досвіду, а акцентує увагу на вигадуванні свої нових варіантів моделей, нових головоломок різного ступеня складності.

Підготувала Зайцева В. Г.